вівторок, 8 грудня 2015 р.

Правомірна поведінка та правопорушення.9кл

Тема: Правомірна поведінка та правопорушення.
Мета: розкрити поняття правопорушення, його ознаки, причини та види;показати мету, підстави та види юридичної відповідальності;формувати навички роботи з правовими джерелами, аналізувати їх, розв'язувати юридичні задачі;виховувати в учнів розуміння невідворотності юридичної
відповідальності.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Основні поняття: "правопорушення", "юридична відповідальність", "крайня необхідність", "необхідна оборона".
Обладнання: Конституція України;Кримінальний кодекс України; підручник Наровлянський О. Д.  Правознавство (практичний курс). 9 клас. - К., 2009., презентація до уроку.
Хід уроку
I. Організаційний момент.
Повідомлення теми, мети та завдань уроку (слайд№1,2)
II. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів.
(слайд №3)
III. Вивчення нового матеріалу.
1. Правопорушення: поняття, ознаки, причини.
Робота з термінами та поняттями.
Правопорушення — це суспільно шкідливе, протиправне вчинене діяння, за скоєння якого передбачено юридичну відповідальність.(слайд №4)

Протиправні-сть
Діяння (дія чи бездіяльність)
Вина (умисел чи необережність)
Шкода (фізична, матеріальна, моральна)
Караність (юридична відпові­дальність за скоєне діяння)
Запитання вчителя:
Назвіть приклад правопорушення:
1) яке виражається у бездіяльності (приклад бездіяльності - ухилення лікаря від надання необхідної допомоги хворому).
Не є правопорушенням думки, почуття, погляди не виражені в діях.
2) людині завдана:
а) матеріальна шкода (під час ДТП пошкоджено автомобіль);
б) фізична (заподіяно шкоду здоров'ю):
3) коли правопорушення здійснено умисно (грабіжник пограбував квар­тиру);
4) коли правопорушення здійснено з необережності (затонув корабель, а капітан цього не бажав);
Відсутність хоча б однієї із названих ознак не дозволяє розглядати діяння як правопорушення.
(слайд №5)
Обставини, що спричиняють правопорушення, поділяють на дві групи:
1) умови правопорушень ті соціально-негативні обставини, що полегшують вчинення правопорушень чи формують їхні причини. До них можна зарахувати:
а) недосконале законодавство:
б) безробіття;
в) наркоманія;
г) алкоголізм;
ґ) низький рівень правової культури громадян;
2) власне причини правопорушень - негативні явища, що безпосередньо спричиняють правопорушення.
Що таке правомірна та протиправна поведінка (слайд №6)
Робота з підручником ст.
·        Поведінку, що відповідає нормам права, називають правомірною, а коли людина порушує існуючі правові норми, — протиправною. Протиправна поведінка може бути визнана правопорушенням і призвести до відповідальності.
·        Як визначити, чи є певна дія або навіть бездіяльність (утримання від певних дій) правопорушенням?
(слайд №7)

Форми вини
Умисел

Необережність

Прямий
Непрямий
Недбалість
Легковажність
Проміжне закріплення
(юридичні задачі) (слайд №8)
Інша ознака правопорушення — це шкода, яку воно завдає (слайд №9,10)
·        Шкода ця може бути:
·        фізична — здоров'ю людини;
·        матеріальна — пошкодження чи знищення майна (скло, меблі, автомобіль тощо)
·        моральна (заподіяння образи, поширення пліток).
·        Шкоди може бути завдано як окремим людям, так і організаціям, державі, суспільству. Отже, правопорушення — це шкідлива поведінка.
Обов'язковою ознакою правопорушення буде вина того, хто його вчинив
Вина порушника може бути різною.
·        В одному випадку він свідомий свого порушення, наприклад, група підлітків напала на перехожого, дівчина перейшла вулицю на червоне світло.
·        А от водій, який випадково збив пішохода на слизькій дорозі, навряд чи бажав людині зла — він скоїв правопорушення з необережності, але відповідати за це доведеться.
·        Так само відповідатиме школяр, який з необережності розбив шибку, граючись у футбол. Правопорушення є винною поведінкою.

2. Види правопорушень. ( слайд №11)

Цю схему, зображену на дошці, учні креслять у своїх робочих зошитах.
Проміжне закріплення.
1) з наведеного переліку вкажіть адміністративні правопорушення:
A) вбивство;
Б) порушення правил дорожнього руху;
B) поява на робочому місці в нетверезому стані;
Г) пошкодження таксофонів;
Г) одержання хабара.
2) 3 наведеного переліку правопорушень виділіть кримінальні:
A) зґвалтування;
Б) запізнення на роботу;
B) перехід вулиці на червоне світло;
Г) вбивство;
Ґ) розбій;
Д) порушення авторського права;
Е) шахрайство.
Потім вчитель викликає до дошки двох учнів і пропонує їм завдання. Запишіть приклади до таких правопорушень: 1) Дисциплінарні — 1-й учень; - 2) Цивільні — 2-й учень;
(слайд №12,13,14.)
Проміжне закріплення
(юридичні задачі) (слайд №15)
3. Правопорушення та інші види антисоціальної поведінки.
Запитання для бесіди.
1) Що ви можете зарахувати до видів антисоціальної поведінки людей?
2) У чому полягає негативний вплив алкоголізму на життя і здоров'я людини?
3) У чому полягають негативні наслідки наркоманії для підлітків?
4) Які негативні наслідки наркоманії в цілому для суспільства?
5) Які профілактичні заходи ви можете запропонувати для боротьби з наркоманією у підлітковому середовищі?
6) Що, на вашу думку, спонукає підлітків до вживання наркотиків?
IV. Закріплення нових знань і вмінь учнів.(слайд №16,17,18)
1. Бесіда.
Запитання для бесіди.
1) Що таке правопорушення?
2) Наведіть приклади правопорушень, відомих вам як з власного досвіду, так із інших джерел (книги, преса, телебачення).
3) Що таке склад правопорушення? Які його складові частини? Наведіть приклади.
4) Які ви знаєте види правопорушень? Наведіть приклади.
8) Які ви знаєте види антисоціальної поведінки людей? У чому їхня небезпека?
2. Тестові завдання.
1) Визначте, за скоєння яких із зазначених дій може настати юридична відповідальність, та вкажіть її вид:
A) пограбовано банк;
Б) учень не привітався з однокласником;
B) громадянин у стані алкогольного сп'яніння вчинив на вулиці бійку;
 Г) токар заводу не з'явився на профспілкові збори;
Ґ) робітник запізнився на роботу;
Д) дев'ятикласник не виконав домашнє завдання;
Е) учень не поступився місцем в міському транспорті пенсіонерці
3. Юридична задача.
Безбілетний пасажир відмовився сплатити штраф контролерам. Коли останні запропонували йому на зупинці залишити салон автобуса, той це зробив, але при цьому виштовхнув одного з них і побив його. Міліціонер, який опинився поруч, втрутився і затримав безбілетника.

Запитання:
1) Чи вчинено правопорушення?
2) Ким?
3) Який вид правопорушення вчинено?
4) Який вид відповідальності повинен понести правопорушник?
V. Підсумки уроку.
VI. Домашнє завдання.(слайд №19)
1) Опрацювати §5

2) Скласти юридичну задачу до теми.

Немає коментарів:

Дописати коментар